Misja 6. TSK
Jest to druga misja taktyczna kampanii TSK. Nasze wojska znajdują się przed wzniesieniem oczekując najazdu wrogich hord przeciwnika, zarówno z dołu jak i z góry. Dysponujemy dwoma oddziałami lekkiej jazdy, dwoma oddziałami toporników i łuczników. Pomagają nam trzy sprzymierzone oddziały piechurów z lancą Barona von Lauenburga. Kluczem do zwycięstwa w tej misji jest kontrolowanie (czyt. szybkie wyeliminowanie) łuczników wroga. Wojska na północ od wzniesienia powinniśmy ustawić mniej więcej w taki sposób, jaki przedstawia screen poniżej.
Omówmy teraz szybko pozycje poszczególnych oddziałów. Łucznicy (1) powinni mieć w swoim zasięgu zarówno nadchodzących łuczników wroga (a), jak i oddziały wrogiej ciężkiej jazdy (b), aby zmniejszyć ewentualne straty w oddziałach piechurów z lancą (c). Lekka jazda (2) broni łuczników (1), aby nie znaleźli się oni w zasięgu bezpośredniego ataku wroga. Toporników (3) wysyłamy najdalej na północ, gdzie strzały naszego wojska nie docierają i gdzie musimy stworzyć przewagę liczebną.
Ustawienie wojsk na południu jest mniej skomplikowane:
Toporników (1) i lekką jazdę (2) ustawiamy w jednej linii, a ich siłę argumentujemy oddziałem łuczników (3) w drugiej linii.
Po przejściu pierwszej fali uderzeniowej wroga rozpocznie się druga. Najpierw na południu, później na północy. Korzystając z tego faktu (przy takim samym ustawieniu jednostek jak poprzednio) szybciej rozprawiamy się z wrogiem na dół od wzniesienia. Tymczasem na północy na nowo rozpocznie się walka. Zachodzimy zatem przeciwnika od tyłu (od zachodu) wojskami z południa, dokonując jednocześnie roszady w ustawieniu łuczników, co przedstawia screen poniżej. Wybijamy resztkę wojsk zdrajcy.
W misji należy pamiętać, aby za wszelką cenę nie stracić oddziałów łuczników oraz dopilnować, aby prowadzili oni ogień ciągły i oczywiście zestrzelili wrogich łuczników, zanim stanie się odwrotnie. Taktyka ta, przeprowadzona umiejętnie, pozwala na uzyskanie bardzo korzystnego stosunku jednostek straconych do jednostek pokonanych (nawet ok. 10/133). Powodzenia!
Opracował: Wojbach.