KaM Remake

Edytor Misji KaM

Kody do KaM





Porady

W tym dziale umieściliśmy kilka przydatnych wskazówek, dotyczących sztuki rozbudowy i walki. Kilka z nich, oraz wiele innych, znaleźć można w dodatku do gry w postaci niewielkiej książeczki. Pozostałe zaś to pomysły nasze i niektórych graczy - więcej więc w nich sprytu i małego oszukaństwa ;-). Mamy nadzieję, że umieszczone tu porady przynajmniej choć trochę przydadzą się w Waszej samodzielnej rozgrywce. Do dzieła! Z naszymi poradami łatwiej!

Porady, które znajdziesz w tym dziale (podzielone tematycznie):


Budowanie


Gospodarka


Walka


Czy warto budować kilka spichrzy?

Czy jest dobry powód, by budować kilka spichrzy w obrębie naszej osady? Odpowiadamy: zdecydowanie tak! Zwykle na początku każdej rozgrywki w centralnym punkcie ekranu widnieje spichrz. Jednak w miarę rozbudowy nasza wioska się powiększa i wzbogaca o nowe surowce wydobywcze, przetwórcze itd. Często eksploatacja złóż żelaza, węgla czy złota, wymusza na nas, graczach, wybudowanie takiego ośrodka z dala od naszego "centrum" i tym samym z dala od spichrza. Wówczas nieoceniona staje się budowa nowego magazynu, tuż przy takim oddalonym ośrodku wydobywczym i przetwórczym. Wówczas Twoi pomocnicy nie muszą pokonywać znacznych odległości, przez co praca idzie dużo, dużo szybciej. Spichrz mają nieopodal, a więc potrzebne surowce i materiały - w zasięgu ręki w każdej chwili.

[do góry strony]


Ile gospodarstw wybudować?

To jest bardzo ważne pytanie. Od tego ile ziarna będziemy posiadać w naszym spichrzu, zależy nie tylko prawidłowe funkcjonowanie i rozwój naszej gospodarki, ale także podstawy militarne - ilość wyprodukowanych pancerzy. W grze obowiązuje zasada, że na jeden budynek wymagający ziarna (a więc młyn, chlew i stajnię) należy zbudować jedno gospodarstwo. W ten sposób zapewnimy dostateczną ilość ziarna dla naszych budynków. Nie zaszkodzi jednak jedno lub dwa gospodarstwa więcej...

[do góry strony]


Jak wybudować drogę... bez użycia kamienia

Mała sztuczka z kamieniami może przydać się wówczas, gdy chcemy zbudować długą drogę, np. do bardzo oddalonych pokładów węgla, złota itp. Normalnie musielibyśmy zużyć dziesiątki kamieni. Na dodatek potrzebni byliby nam pomocnicy dostarczający kamienie z naszego spichrza. Opisana tu metoda nie wymaga ani obecności pomocników, a nawet ani jednego kamienia! Jak to możliwe?
W miejscu, gdzie chcemy ustawić kawałek naszej drogi, stawiamy pole pod budowę wieży obronnej. Jeśli nie jest ona jeszcze dostępna, wówczas wybieramy budynek zajmujący jak najmniejszą objętość (np. chatkę rybaka). Praca zlecona budowniczemu zostaje szybko wykonana, chyba, że ma on inne zadanie, powierzone mu wcześniej. Przekopuje on zaznaczone pod budowę pole w celu wyrównania gruntu. W obrębie tego przekopanego pola zawsze znajduje się jedno zamienione w pole z kamienia. I to jest właśnie kawałek nowej drogi! Wybieramy jeszcze ikonę burzenia (czerwony krzyżyk) i potwierdzamy zburzenie "budynku". Pozostaje wówczas tylko kawałek zrobiony z kamienia. A tak wygląda robienie drogi w praktyce - zobacz screen.

[do góry strony]


Drzewo przeszkadza Ci w rozbudowie? Usuń je!

Często zdarza się sytuacja, że w naszych planach rozbudowy osady na przeszkodzie staje... drzewo. Niewielki to "wróg", ale skutecznie toruje nam drogę właśnie tam, gdzie idealnie zmieściłby się nasz budynek... Co wtedy zrobić? Usunąć je! Robi się to prosto:

  • zlecasz wybudowanie budynku (najlepiej takiego o najmniejszej powierzchni, np. wieży obronnej) w takim miejscu i w taki sposób, aby drzewo znajdowało się przy którymś z narożników placu pod budowę;
  • gdy przychodzi budowniczy, wyrównuje plac, a to z kolei usuwa drzewo z powierzchni ziemi; teraz możesz budować bez przeszkód!

Wygląda to kolejno tak:

Porada nadesłana przez Rafaela_5000. Dziękujemy!

[do góry strony]


Jak zrobić "wieżowe pole minowe"?

Wieże obronne to bardzo ważny element naszego zaplecza militarnego. Istotne jednak jest, aby budynki te rozmieszczać w odpowiednich miejscach i odległościach, nie tylko od siebie, ale i od ważnych miejsc strategicznych. Starajmy się umieszczać je na obrzeżach naszej wioski, a nie w jej środku, aby nie ograniczać miejsca na rozbudowę i do sprawnego przemieszczania się pomocników. Budujmy je także przed pobliskimi mostami i bezpośrednio na nich (czasem nie jest to jednak możliwe) - są one bowiem ważnym punktem strategicznym. Naszą bardzo szczelną obroną i poważnym utrudnieniem dla wroga może być swoiste "pole minowe", utworzone właśnie z wież obronnych, tak jak na przykładzie obrazuje to screen.

[do góry strony]


Jak wykorzystać łucznika jako zapłon do walki.

W trudnej sztuce walki w grze "Knights and Merchants" bardzo pomagają nam łucznicy. Można posunąć się nawet do stwierdzenia, iż bez nich nasza armia traci większość swej wartości. Grad strzał oddany przez łuczników bądź kuszników, staje się podczas wielu bitew wręcz nieoceniony. Jest jednak jeszcze jedna wyjątkowa sytuacja, w której łucznicy to "perły". Stają się oni "zapłonem" do rozpętania walki. Stworzyliśmy bowiem swoją armię, nie chcemy tracić ani czasu, ani pożywienia dla zaspokojenia głodu tych rzeszy głodomorów, wysyłamy więc łucznika w pobliże wrogiej armii i... zaczyna się! Łucznik oddaje strzał, a my zręcznie i spokojnie kierujemy go z powrotem. Wróg rusza za nami i w pewnym momencie armie spotykają się. Mamy już mamy wielką przewagę, walczymy na swoim terenie! Oddział wroga rozbity, a my nie mamy większych strat! Dobrze jest, gdy przy okazji napadu na łucznika, wrogie oddziały oberwą po drodze kamieniem z wieży obronnej (por. pole minowe).
Atak łucznika w praktyce.

[do góry strony]


Ukształtowanie terenu pomoże Ci zwyciężyć!

Okazuje się, że cenną pomocą w sztuce walki w grze jest również tak prozaiczny fakt, jak ukształtowanie terenu. Jesteśmy pewni, że wielu graczy nie zwracało, choćby na początku, zbytniej uwagi na to, czy teren jest nizinny czy wyżynny, czy w pobliżu znajdują się góry. To duży błąd z ich strony! Dlaczego? Teren wyżynny jest nieoceniony podczas walki z przeciwnikiem, bo stanowi naturalną obronę, głównie dla łuczników. Wąski przesmyk może powstrzymać napierające wojska, które w tym czasie mogą zostać ugodzone strzałami naszych łuczników. Nie sposób tego bagatelizować. Niejednokrotnie możemy wówczas pokonać wrogie jednostki w sile nawet dwukrotnie większej niż nasza! Jako przykłady podajemy screeny z pewnej misji, w której dostępne są bardzo korzystnie położone układy skał i gór: screen nr 1 i nr 2.

[do góry strony]


Jak zrobić, aby nie budować więcej spichrzy, a w naszym mieście prace szły szybciej?

Otóż wystarczy zablokować dostawy surowców do spichrza (kliknąć na ikonę towaru w tym budynku, tak aby pojawił się przy nim czerwony trójkąt). W ten sposób wszystkie surowce(z wyjątkiem broni, która zamiast tłoczyć się w spichrzu i powodować korki idzie od razu do warowni) są cały czas przerabiane na potrzebne nam przedmioty i nie tracimy czasu na bezustanne dostarczanie tych towarów do spichrza. Wtedy nie ma tłoku przy spichrzu, a proces przetwarzania trwa szybciej. Jeżeli jest nadmiar jednego z surowców, które wyżej wymieniłem, należy dorobić pomocników lub zbudować dodatkowy budynek, który będzie przetwarzał nam to na pożyteczne rzeczy.
Drugi sposób to poszerzenie ulic. Co prawda tracimy trochę czasu na zrobienie dodatkowego pasma, ale potem rekompensuje to nam brak korków.
Często na początku stawiamy chatę drwala tuż przy spichrzu, a tak nie powinno się robić. Przy spichrzu potrzebne są inne budynki, a gdy zbudujemy tam chatę drwala, ten sadzi drzewai zabiera nam przestrzeń do rozbudowy.

Autor: Kamyk.

[do góry strony]


Jak dobrze walczyć strzelcami (łucznikami i kusznikami)?

Założę się, że nieraz boicie się zaatakować "na chama" przeciwnika. Boicie się strzelców, którzy sieją strach. Wtedy wystarczy wyjść kusznikami lub łucznikami w pierwszy rząd. Po bokach i z tyłu należy ustawić resztę oddziałów, a potem powoli podchodzić do wroga, aż strzelcy złapią zasięg. Wtedy przeciwnik albo się cofnie, albo zaszturmuje na łuczników. Wtedy my szybko cofamy się łucznikami lub kusznikami i zastawiamy drogę oddziałami walczącymi wręcz. Jeżeli przeciwnik się cofnie, to dalej podchodzimy oddziałami. Osobiście proponuję do tej roboty kuszników, ponieważ wtedy straty wroga są większe. Jeżeli przeciwnik podłapie nasz sposób i ustawi strzelców naprzeciw naszych, abyśmy nie mogli się zbliżać, to najlepiej jest wziąć jedną lekką jazdę i jeździć nią przed nosem wrogich strzelców. Gdy oni będą strzelać do naszej jazdy, my podchodzimy strzelcami na odpowiednią odległość i ostrzeliwujemy przeciwnika. Jeśli macie odpowiedni refleks, to uda wam się uratować jeźdźca i strącić strzelców wroga.

Autor: Kamyk.

[do góry strony]


Co warto zrobić podczas walki, kiedy prawie wszystkie oddziały walczące wręcz są zajęte?

W takiej sytuacji warto zajść wroga od boku strzelcami - nie jazdą, nie topornikami, a właśnie strzelcami. Oni lepiej dokonają dzieła zniszczenia w oddziałach wroga. Na przykład jazda dużo wolniej rozprawi się ze strzelcami, niż nasi strzelcy. A kiedy już to zrobią, można odwrócić ich do oddziałów wroga.

Autor: Kamyk.

[do góry strony]


Jak znaleźć ukrytego wroga?

Jeśli nie wiesz gdzie znajduje się wróg, a mapę zakrywa czarny kolor (tzw. mgła wojny), wybierasz jakikolwiek oddział, klikasz na opcję ataku i szukasz nieprzyjaciela kursorem po mapie. Gdy kursor zmieni postać, oznacza to, że tam znajduje się budowla, żołnierz, bądź pracownik przeciwnika.

Autor: Zozol92.

[do góry strony]


Jak rozsądnie stawiać lesniczówki?

Aby leśniczówki nie przeszkadzały nam w rozbudowie, należy rozmieścić je trochę dalej niż inne budynki (zwłaszcza na obrzeżach miasta), ponieważ drwal sadząc drzewa, zabiera nam cenne miejsce do rozbudowy.

Autor: Kamyk.

[do góry strony]


Co zrobić, gdy wróg ustawi na przedzie, między wieżami obronnymi, oddział łuczników?

Nieraz zdarza się, że wróg wystawia między wieżami strzelców. Należy wtedy zrobić większą ilość własnych strzelców i ustawić tak, by wymieniali się ogniem.

Autor: Kris992.

[do góry strony]


Jak wybudować coś w miejscu, gdzie teren jest nierówny i podczas próby postawienia budynku pojawia się czerwony krzyżyk?

Jeśli chcemy coś wybudować na miejscu, gdzie teren nie jest do tego odpowiedni (pojawia się czerwony krzyżyk), to należy zbudować jedną jednostkę drogi na miejscu, gdzie ten krzyżyk się znajduje. Wybudowana droga wyrówna ten teren i możemy już bez przeszkód postawić tam wymarzoną budowlę.

Autor: Blaszak.

[do góry strony]


Gdzie warto budować winnice?

Dobry sposób na umiejscowienie winnic jest koło kamieniołomów. Po jakimś czasie kamienia zaczyna ubywać i pojawiają się nowe miejsca dla nowych winnic.

Autor: LukY.

[do góry strony]


Jak uskutecznić transport chleba?

Najszybszy transport chleba jest wtedy, kiedy blisko spichrza stoi piekarnia, trochę dalej młyn, a najdalej gospodarstwo, więc należy budować gospodarstwa z dala od spichrza.

Autor: Cav.

[do góry strony]


Jak dokładnie poznać bazę wroga, która jest zakryta czarnym kolorem?

Weź budynek o dużej powierzchni, np. gospodę lub warownię i steruj nim po całej mapie. Na czarnym polu (tzw. mgła wojny) też są puste, niebieskie okienka, więc jak sterujesz budynkiem nad bazą wrogą, możesz w 75% określić jaki ma budynek i gdzie, bo np. jeśli najedziesz warownią na gospodę, to ikona budowy warowni będzie miała wszędzie krzyżyki z wyjątkiem tego jednego pustego pola u góry i po lewej stronie. Co ma takie wymiary? Gospoda! W ten sam sposób można odkryć rzeki i góry. Pomaga nam fakt, że wtedy krzyżyki są nieco wyżej od innych, umiejscowionych niżej, np. krzyżyk na szczycie góry jest wyżej niż ten, który jest u jej podnóża (w przypadku wąskiego pasma górskiego).

Autor: Omnixus.

[do góry strony]


Jak uchronić się od głodówki w państwie?

Jeśli nie chcesz mieć głodówki w państwie, to wybuduj zaraz na początku 3 winnice. Kiedy one zaczną produkować wino, ty zabierz się za budowanie 3 gospodarstw, 2 młynów i 2 piekarni. W czasie kiedy będzie brakować chleba i dopiero zacznie być produkowany, uzbierasz już duży zapas wina. Kiedy z czasem chleba będzie coraz więcej, wino zacznie znikać ze spichrza, ale nie warto budować już więcej winnic. Jedzenia będzie już wystarczająco dużo do zapewnienia bytu poddanym.

Autor: Duch.

[do góry strony]


Masz jakąś cenną poradę, a nie ma jej na tej stronie? Napisz do nas.

"Knights and Merchants" @ knights.sztab.com, ver. 3.0; Łukasz i Wojciech Bachur, 2001-2019
Kontakt | Polityka Prywatności